کاربرد کامپیوتر تولیدکننده نرم افزار مالی - اداری

انبار گردانی چیست؛ صفر تا صد انبارگردانی

انبار گردانی چیست؛ صفر تا صد انبارگردانی

انبار گردانی چیست ؟ و چه کاربردی دارد

در این مقاله ما به موضوع انبار گردانی چیست ؟ پرداخته ایم تا اخر مطالب همراه ما باشید. یکی از فعالیت های مهم و زمان بر تمام مجموعه های تولید کننده و فروشنده همواره انبار گردانی می باشد. بدانید که در این روش تمام لوازم و قطعات و محصولات باقی مانده به صورت دقیق شمارش می شوند تا افراد بدانند که به کدام محصولات و لوازم نیاز دارند و کدام محصول را به اندازه کافی دارا می باشند. این روش بسیار دقیق و کامل می باشد و با کمک آن می توان به راحتی به موجودی خود دست پیدا کرد. این فعالیت از گذشته های دور به صورت ویژه انجام می شد که زمان بسیاری برای افراد رقم می زد اما امروزه این فعالیت با اصول و استاندارد های مختلفی انجام می شود که هم دقت بیشتری دارند و هم زمان کمتری را صرف خود خواهند کرد. در تمام موسسه ها و شرکت ها و کارخانه ها اصولا انبار گردانی ها به صورت سالانه انجام می شوند به گونه ای که پایان هر سال مانده و موجودی انبار ها مورد بررسی قرار می گیرند تا بدانند که در طول سال چه میزان از محصولات به فروش رسیده اند و چه میزان از آنها در انبار باقی مانده تا بتوان برای سال جدید محصولات جدید را خریداری نمود و تولید کرد و در انبار ها قرار داد.

لازم به ذکر است که این فعالیت باید طبق اصول و استاندارد ها انجام شود تا دچار مشکلات نشوید و بتوانید با موجودی خود آشنا شوید، بدانید که برخی مراکز مانند تولید کنندگان که محصولات بیشتری دارند و یا دارای چندین انبار هستند این فعالیت یعنی انبار گردانی و محاسبه ها را چندین بار در سال انجام می دهند تا دچار کسر موجودی نشوند.

کاربرد کامپیوتر ارائه دهنده انواع نرم افزارهای حسابداری

انواع انبارگردانی و روش‌های مختلف مدیریت کالا

برای مدیریت کالای موجود در انبار، انواع مختلفی از انبارگردانی و روش‌های متنوعی برای آن وجود دارد. این روش‌ها به صورت متناسب با نیازها و فرآیندهای هر کسب و کار انتخاب می‌شوند. در زیر به سه نوع اصلی انبارگردانی و روش‌های آن پرداخته می‌شود:

 1. انبارگردانی پایان سال: این نوع انبارگردانی در انتهای هر سال انجام می‌شود. هدف اصلی آن تشخیص سود و ضرر سالانه و بررسی موجودی کالاها است. این فرآیند دقیقاً قبل از شروع سال جدید صورت می‌گیرد. با انجام این انبارگردانی، مشکلاتی مانند کمبود بودجه، نقص یا خرابی کالاها شناسایی می‌شود و محصولات راکد نیز تعیین و مدیریت می‌شوند.

 2. انبارگردانی میان‌دوره‌ای: این نوع انبارگردانی در اواسط سال انجام می‌شود و معمولاً در پایان نیم‌سال اول. هدف اصلی آن اطمینان از دقت و صحت موجودی انبار و تطبیق آن با صورت‌حساب‌های مالی است. با انجام این انبارگردانی، دقت گزارشات پایان سال افزایش می‌یابد و مشکلات آن زمان‌بندی مشخص می‌شوند.

 3. گزارش انبارگردانی رندوم: در این نوع انبارگردانی، گزارش‌ها به‌صورت تصادفی تهیه می‌شوند و هدف اصلی کاهش خطاها و افزایش دقت در ثبت اطلاعات است. این انبارگردانی معمولاً برای بررسی نحوه عملکرد نیروها و کاهش خطاها انجام می‌شود.

در هر یک از این روش‌ها، می‌توان از سه حالت شمارشی مختلف استفاده کرد:

 • شمارش یک‌باره: کالاها یک‌بار شمارش می‌شوند و در صورت عدم تطابق با کاردکس، اصلاحیه‌های لازم انجام می‌شود.
 • شمارش دوباره: کالاها دو بار شمارش می‌شوند و ملاک شمارش دوم است.
 • شمارش سه‌باره: کالاها سه بار شمارش می‌شوند و ملاک شمارش بار سوم است.

این روش‌ها و حالت‌ها باعث افزایش دقت و صحت اطلاعات موجودی انبار می‌شوند و به کسب و کارها کمک می‌کنند تا فرآیندهای خود را بهبود بخشند و هزینه‌های اضافی را کاهش دهند.

مزایای انبار گردانی چیست ؟

انبار گردانی همواره مزیت های فراوانی را هم برای شما به همراه خواهد داشت، مزیت های فراوان این فعالیت باعث شده تا تمام مراکز به انجام آن روی بیاورند تا در پایان سال دچار کمبود محصول و بودجه نگردند، از مهمترین مزیت های این محصول می توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

 • با انجام این فعالیت شما می توانید از موجودی دقیق خود در انبار مطلع شوید و بدانید که موجودی انبار با صورت حساب مالی یکسان است.
 • خطا افراد در این روش کاهش زیادی پیدا خواهد کرد.
 • می توان محصولات قابل مصرف و غیر قابل مصرف را جدا نمود.
 • از جمع آوری بیش از حد محصولات در انبار هم جلوگیری خواهد شد و در نتیجه محصولاتی که خوراکی و قابلیت فساد دارند از بین نمی روند.

مزیت های فراوان این فعالیت باعث شده تا روز به روز به تعداد مصرف کنندگان آن در بازار ها افزوده شود و افراد نیز بتوانند محاسبات دقیقی را در زمینه محصولات خود انجام بدهند و در اختیار داشته باشند.

انبار گردانی چیست ؟

این مطلب را هم بخوانید: اپلیکیشن سفارشگیری مویرگی چیست ؟

مراحل انبارگردانی به چه صورتی است؟

انبار گردانی ها همان گونه که گفتیم در بازار ها باید طبق اصول و استاندارد ها انجام شود تا شما بتوانید به موجودی ها به درستی دسترسی پیدا کنید، از مراحل انبار گردانی ها می توان موارد زیر را نام برد:

 1. تعیین کردن فردی برای شمارش محصولات موجود در انبار.
 2. تهیه کردن تجهیزات و لوازم موجود برای شمارش مانند فرم شمارش
 3. برنامه ریزی برای شروع بخش و ساعت شروع
 4. بررسی تمام طبقات و انبار ها توسط افراد با تجربه و خبره
 5. بررسی تمام حواله ها و رسید های قبل از انبار گردانی
 6. نظارت بر فعالیت شمارش گر ها
 7. جلوگیری از ورود و خروج کالا به انبار
 8. شمارش در صورت نیاز در دو مرحله
 9. در آخر هم باید یک صورتجلسه را تهیه کرد و با صورتحساب های سیستم مقایسه نمود تا دچار مغایرت نباشند.

تمام این مراحل باید به صورت دقیق و کامل انجام شوند تا افراد هنگام خرید و فروش دچار مشکل نشوند و به تعداد دقیق محصولات داخل انبار هم دسترسی پیدا کنند.

هدف از انبار گردانی چیست ؟

انبار گردانی یک هدف بسیار مهم و ویژه دارد که افراد براساس این هدف اقدام به انبار گردانی می کنند، بدانید که هدف اصلی اطلاع دقیق از موجودی درون انبار می باشد تا بتوان در صورت نیاز محصولات به اتمام رسیده را تنها خریداری نمود، البته بدانید که هدف از انجام این کار اطلاع از یکسان بودن موجودی صورتحساب ها با موجودی انبار می باشد زیرا وجود مغایرت می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. با وجود انبار گردانی ها حتی میزان سود دهی موسسه ها هم مشخص خواهد شد به همین دلیل در پایان دوره انبار گردانی ها را باید انجام داد تا بدانید که چه میزان سود در دوره داشته اید. با این فعالیت می توان از خطا های افراد هنگام شمارش و ثبت سیستمی و همچنین از بروز مشکلاتی مانند فروش غیر مجاز محصولات موجود در انبار جلوگیری کرد. پس بدانید که هدف اصلی همان بررسی دقیق محصولات موجود در انبار ها می باشد که اهمیت زیادی برای موسسه ها دارد.

برای خرید نرم افزار خرید و فروش (بازرگانی) کلیک کنید

انبار گردانی یک فعالیت مهم در مدیریت موجودی است که به شمارش دقیق و بررسی محصولات و لوازم موجود در انبارها برای اطمینان از صحت موجودی و جلوگیری از خطاها و مشکلات مربوط به موجودی ها می‌پردازد.

انبار گردانی به کسب و کارها کمک می‌کند تا به دقت از موجودی خود آگاه شوند، از خطاها جلوگیری کنند، اطمینان حاصل کنند که موجودی ها با سیستم ثبت‌های مالی یکسان دارند، و همچنین به بهبود مدیریت و برنامه‌ریزی موجودی کمک کند.

انبارگردانی ممکن است به صورت پایان سال، میان‌دوره یا رندوم انجام شود. هر کدام از این انواع با توجه به نیازها و شرایط مربوط به هر سازمان انتخاب می‌شود.

مزایای انبار گردانی شامل دستیابی به اطلاعات دقیق از موجودی، کاهش خطاها، جلوگیری از جمع‌آوری بیش از حد محصولات، تفکیک محصولات قابل مصرف و غیر قابل مصرف، و بهبود مدیریت موجودی و سودآوری می‌شود.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید