کاربرد کامپیوتر تولیدکننده نرم افزار مالی - اداری

ارزش افزوده چیست؟

ارزش افزوده چیست؟

ارزش افزوده چیست؟

همه کسب و کارها برای ایجاد و افزایش بهره وری و بهبود وضعیت اقتصادی خود لازم است که به نکات مهمی در حوزه کاری خود دقت داشته باشند. یکی از مهم ترین مسائل حائز اهمیت در حوزه های کاری مختلف، رسیدگی به مسائل و امور مالی و حسابداری است. در حسابداری اصطلاحات مختلف و حائز اهمیتی وجود دارد که یکی از مهم ترین اصطلاحات ارزش افزوده (Value added) است.ارزش افزوده چیست؟ ارزش افزوده ارزشی است که در فرآیند تولید یک محصول به کالای واسطه ‌ای یا همان مواد اولیه محصول اضافه می گردد. در واقع می توان گفت که ارزش افزوده صرفا به یک کالا محدود نمی شود. بلکه به طور کلی این اصطلاح به فرایند تولید در شرکت های تولید کننده مربوط می شود. به همین منظور در این مقاله قصد داریم به بررسی و تعریف کامل تر ارزش افزوده و کلیه نکات مهم در این زمینه بپردازیم.

برای خرید انواع نرم افزار حسابداری از وبسایت کاربرد کامپیوتر کلیک کنید

تعریف ارزش افزوده

برای درک و تعریف بهتر ارزش افزوده می توان گفت که ارزش افزوده به افزایش ارزش پولی کالا در طی مراحل تولید رخ می دهد، می گویند. بدین صورت که با عبور کردن یک کالا از هر کدام از مراحل مختلف تولید، یک ارزش به ارزش آن افزوده یا اضافه می شود که به آن ارزش افزوده می گویند . بنابراین برای تعریف بهتر و تهیه گزارش ارزش افزوده می توان گفت که این ارزش برابر با اختلاف بین ارزش محصول تولید شده با مجموع ارزش مواد اولیه یک محصول است.

نحوه محاسبه کردن ارزش افزوده

همه کسب و کارها به ویژه شرکت های فعال در زمینه تولید محصولات مختلف باید از میزان ارزش افزوده محصولات مختلف اطلاع داشته باشند. به طور کلی ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی و مالی مختلف به دو روش مختلف زیر قابل محاسبه کردن است:

  • کالاهای واسطه ای در تولید

همان طور که می دانید برای تولید محصولات مختلف نیاز به مواد اولیه یا کالاهای واسطه ای مورد نیاز است. بنابراین برای محاسبه کردن ارزش افزوده این نوع محصولات ارزش کالاهای واسطه ای مورد استفاده برای تولید یک محصول، از ارزش محصول تولید شده تفریق می شود، تا ارزش افزوده برای این شرکت به دست آید. برای مثال تصور کنید که گندم در یک آسیاب تبدیل به آرد شده و هر کیلو آرد به مبلغ 800 ریال به فروش می‌ رسد.  بنابراین ارزش آرد تولید شده، 800 هزار ریال است. این آرد در صورتی که توسط یک نانوایی مورد استفاده قرار گیرد، به یک میلیون ریال تبدیل می شود. سپس نان به عنوان یک کالای نهایی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین در نهایت ارزش افزوده آرد در بخش کشاورزی 500 هزار ریال، ارزش افزوده آسیاب کردن آن معادل 800 هزار منهای 500 هزار ریال شده و نتیجه تفریق  3۰۰ هزار ریال و ارزش افزوده نانوایی معادل 2۰۰ هزار ریال خواهد شد. همچنین ارزش افزوده کل نیز جمع ارزش افزوده فعالیت‌ های تولیدی مورد نظر معادل 2۰۰+3۰۰+5۰۰ هزار یعنی یک میلیون ریال خواهد بود.

ارزش افزوده چیست؟

محاسبه ارزش افزوده از طریق مبالغ پرداختی به عوامل تولید

نکته مهم دیگری که در محاسبه ارزش افزوده برای شرکت های تولیدی مطرح می شود، در مورد عوامل مختلف و تاثیر گذار در تولید است. منظور از عوامل تولید یعنی سرمایه اولیه (تجهیزات مورد نیاز، مواد اولیه، ماشین آلات، وسایل مورد استفاده و …)، نیروی انسانی، زمین، وام های بانکی، سرمایه نقدی و … . در واقع هر کدام از این عوامل لازم است که در ازای خدمات یا مزایایی که برای یک شرکت تولیدی به کار می روند یا استفاده می شوند، مبلغی را دریافت کنند. بنابراین پرداخت هزینه نیز به این عوامل به صورت مزد، حقوق و دستمزد، اجاره، بهره، یا سود سپرده بانکی نیز انجام می گردد. برای محاسبه کردن ارزش افزوده از طریق مبالغ پرداختی به عوامل تولیدی نیز، باید جمع پرداختی به عوامل تولید در یک مرحله تولیدی یا واحد تولیدی نیز محاسبه گردد.

خرید نرم افزار حقوق و دستمزد (پرسنلی) از وبسایت کاربرد کامپیوتر

سود و ارزش افزوده

سود، به ثروت ایجاد شده ای می گویند که در یک دوره مالی مشخص و پس از پایان رسیدن این دوره، به سرمایه گذاران داده می شود. در صورتی که ارزش افزوده به ثروتی می گویند که به دلیل تلاش گروهی سهام‌ داران، وام ‌دهندگان، کارکنان و دولت در یک دوره مالی مشخص ایجاد شده و سپس در پایان دوره مالی هر کدام از گروه های ذی نفع، سود و سهم خود را به صورت دقیق و کامل دریافت می کنند. بنابراین می توان گفت که ارزش افزوده یک مفهوم کامل تر در مقایسه با سود دارد. بدین صورت که سود ممکن است صرفا بخشی از ارزش افزوده ایجاد شده باشد.

ارزش افزوده در بخش دولت

همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر و اشاره شد، محاسبه ارزش افزوده در مورد همه کسب و کارها تعریف شده و مطرح می شود. بنابراین در بخش دولتی و کسب و کارهای دولتی نیز لازم است که ارزش افزوده محاسبه گردد. نحوه محاسبه ارزش افزوده بدین صورت است که ابتدا مخارجی که دولت ایجاد کرده را در نظر گرفته شده و سپس کلیه هزینه ‌های واسطه ‌ای و خرید در سال جاری کالاها و اموال مربوط به سال‌ های قبل از آن کسر می شود. سپس عدد باقی مانده برابر با ارزش افزوده بخش دولت یا کلیه پرداختی ‌ها به کارکنان دولت است.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

در مقالات قبلی به صورت مفصل در مورد انواع مالیات کسب و کارها صحبت شده است. یکی دیگر از انواع مالیات ها، مالیات بر ارزش افزوده است. در واقع مالیات بر ارزش افزوده، یک نوع مالیات بر فروش چند مرحله‌ ای محسوب می شود، که خرید کالاها و خدمات واسطه ‌ای را از پرداخت مالیات معاف می کند. در واقع به تعریف دیگر می توان گفت که مالیات بر ارزش افزوده، یک نوع مالیات بر قیمت فروش است. پرداخت کردن این مالیات بر دوش مصرف‌ کنندگان نهایی است. بدین صورت که این مالیات، بر اساس درصدی از ارزش افزوده در هر مرحله از تولید دریافت می شود. هدف از پرداختن و تعیین مالیات بر ارزش افزوده، انتقال پایه مالیاتی از درآمد به مصرف، و همچنین افزایش انگیزه ‌های سرمایه‌ گذاری، امکان و تامین امکان پس‌ انداز است.

برای خرید سیستم مالی بازرگانی کلیک کنید

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید