کاربرد کامپیوتر تولیدکننده نرم افزار مالی - اداری

گروه‌بندی مشاغل مالیاتی در سال 1403

گروه‌بندی مشاغل مالیاتی در سال 1403

براساس آیین‌نامه اجرایی ماده 95 اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم، مشاغل حقیقی و حقوقی به سه دسته کلی مشاغل گروه 1، 2 و 3 مالیاتی تقسیم می‌شوند:

گروه 1 (مشاغل بزرگ)

شامل اشخاص حقیقی و حقوقی که در دو سال گذشته حداقل یک سال دارای میانگین درآمد بیش از 15 میلیارد تومان باشند. همچنین برخی مشاغل صرف نظر از میزان درآمدشان، در گروه‌بندی مشاغل مالیاتی گروه 1 قرار می‌گیرند؛ مانند:

 • دارندگان کارت بازرگانی (صادرکنندگان و واردکنندگان)
 • صاحبان صرافی و هتل‌های 3 ستاره و بالاتر
 • صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی بزرگ
 • مدیران بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها و کلینیک‌های تخصصی پزشکی
 • صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای دارای مجوز
 • مدیران مؤسسات حسابرسی، حسابداری و مشاوره‌ای
 • صاحبان شرکت‌های حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی

گروه 2 (مشاغل متوسط)

 • شامل اشخاص حقیقی و حقوقی که در دو سال گذشته حداقل یک سال دارای میانگین درآمد بین 5 تا 15 میلیارد تومان باشند.

گروه 3 (مشاغل کوچک)

 • شامل اشخاص حقیقی و حقوقی که در دو سال گذشته حداقل یک سال دارای میانگین درآمد کمتر از 5 میلیارد تومان باشند.

 

نحوه تعیین گروه شغلی در اظهارنامه مالیاتی

هنگام تکمیل اظهارنامه مالیاتی 1403، باید گروه شغلی خود را مشخص کنید. سازمان امور مالیاتی با بررسی اطلاعات مندرج در اظهارنامه و همچنین سوابق دو سال گذشته شما، صحت گروه شغلی انتخابی‌تان را راستی‌آزمایی خواهد کرد.

گروه‌بندی مشاغل در اظهارنامه مالیاتی سال 1403

موارد زیر آخرین گروه‌بندی مشاغل مالیاتی سال 1403 در ایران می‌باشد:

 • میانگین درآمد: ملاک تعیین گروه شغلی، میانگین درآمد اظهارنامه‌های مالیاتی قطعی‌شده دو سال گذشته است؛ برای مثال، اگر در دو سال گذشته، میانگین درآمد شما بیشتر از 15 میلیارد تومان باشد، در گروه 1 قرار می‌گیرید.
 • نوع فعالیت: برخی مشاغل، صرف نظر از میزان درآمدشان، به طور ذاتی در گروه 1 قرار می‌گیرند. این مشاغل در آیین‌نامه اجرایی ماده 95 اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم ذکر شده‌اند.
 • سال شروع فعالیت: صاحبان مشاغلی که فعالیت خود را در سال 1403 آغاز می‌کنند، در گروه 3 قرار می‌گیرند.
 • تغییر گروه شغلی: تغییر گروه شغلی در طول سال امکان‌پذیر است؛ مشروط به اینکه شرایط لازم را داشته باشید.

مالیات اشخاص حقوقی به چه صورت است؟

مالیات اشخاص حقوقی در ایران بخشی از سیستم مالیاتی کشور است که براساس قوانین و مقررات مالیاتی مربوط تحمیل می‌شود. در ایران، مالیات اشخاص حقوقی به‌عنوان مالیات بر درآمدهای شرکت‌ها و سازمان‌های حقوقی به حساب می‌آید.

اشخاص حقوقی در ایران معمولاً براساس سود خالص سالانه شرکت‌ها و سازمان‌ها محاسبه می‌شوند و در گروه‌بندی مشاغل مالیاتی قرار می‌گیرند. سود خالص شامل درآمد کل شرکت منهای هزینه‌ها و هزینه‌های مالیاتی قابل تخصیص به آن سال است. در ایران، نرخ مالیات اشخاص حقوقی معمولاً براساس قانون مالیاتی سال جاری تعیین می‌شود و ممکن است هر سال تغییر کند.

جریمه‌های سنگین مالیاتی درصورت پرداخت نکردن مالیات

پرداخت نکردن مالیات در موعد مقرر طبق قوانین حاکم بر گروه‌بندی مشاغل مالیاتی، پیامدهای قانونی و مالی سنگینی برای مودیان خواهد داشت. سازمان امور مالیاتی کشور موظف است با استفاده از ابزارهای قانونی، برای وصول مالیات‌های معوقه اقدام کند. در این راستا، جریمه‌های متعددی برای متخلفان در نظر گرفته شده است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • جریمه دیرکرد

اشخاص حقیقی و حقوقی درصورت پرداخت نکردن مالیات در موعد مقرر، مشمول جریمه دیرکرد به نرخ 1.5 درصد به ازای هر ماه تأخیر خواهند شد. این جریمه تا دو برابر اصل مالیات مطالبه می‌شود.

 • جریمه ارائه نکردن اظهارنامه مالیاتی

اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر به سازمان امور مالیاتی هستند. در غیر این صورت مشمول جریمه‌های نقدی سنگین خواهند شد.

جریمه ارائه نکردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی معادل 5 درصد کل مالیات متعلق و حداقل 1 میلیون تومان است.

جریمه ارائه نکردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی معادل 2 درصد کل مالیات متعلق و حداقل 200 هزار تومان است.

 • جریمه کتمان درآمد

اگر موردی درآمد خود را کتمان کند یا دفاتر قانونی خود را ارائه ندهد، سازمان امور مالیاتی می‌تواند به تشخیص خود، میزان درآمد وی را تعیین کند. در این حالت، مورد علاوه بر پرداخت مالیات مربوط، مشمول جریمه نقدی معادل 50 درصد مالیات تشخیصی نیز خواهد شد.

 • جریمه ارائه اطلاعات غلط

ارائه اطلاعات غلط و خلاف واقع در اظهارنامه مالیاتی یا دفاتر قانونی، جرم محسوب می‌شود. مرتکب نیز علاوه بر پرداخت مالیات و جریمه‌های مربوط، به مجازات‌ حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد.

 • سایر جریمه‌ها

علاوه بر جریمه‌های فوق، سازمان امور مالیاتی می‌تواند درصورت مشاهده تخلفات دیگر، از جمله صدور نکردن صورتحساب، ارائه ندادن اسناد و مدارک مثبته و… برای صدور جریمه‌های نقدی برای مودی اقدام کند.

گروه‌بندی مشاغل مالیاتی در سال 1403

اثر گروه‌بندی مشاغل مالیاتی

گروه‌بندی مشاغل، تکالیف مالیاتی مختلفی را برای مودیان در نظر می‌گیرد؛ برای مثال، گروه 1 مکلف به نگهداری دفاتر قانونی و ارائه صورتحساب الکترونیکی است؛ درحالی‌که گروه‌های 2 و 3 از این تکالیف معاف هستند.

بهبود فرایندهای مالی و اداری با ابزارهای نوین

در فرایند مدیریت مالی یک سازمان، استفاده از نرم‌افزار امور مالی بسیار حیاتی است. این نرم‌افزارها به شرکت‌ها کمک می‌کنند فرایند دریافت و پرداخت وام‌ها، صورتحساب‌ها و سایر معاملات مالی را بهبود بخشند. همچنین خرید نرم‌افزار بازرگانی می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند. فعالیت‌های بازرگانی خود را بهبود بخشند و از منابع مالی خود بهینه‌تر استفاده کنند. علاوه بر این، اتوماسیون اداری می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا فرایندهای اداری خود را بهبود بخشند و به دستیابی به اهداف سازمانی خود کمک کند. در دنیای امروز، مدیریت کارآمد و بهینه، رمز موفقیت هر کسب و کاری است. نرم‌افزارهای کاربردی، ابزاری قدرتمند برای خودکارسازی فرایندها، افزایش سرعت و دقت و کاهش هزینه‌ها هستند.

 • نرم‌افزار دریافت و پرداخت

نرم‌افزار دریافت و پرداخت در موارد زیر کاربرد دارد:

مدیریت تراکنش‌های مالی را آسان می‌کند.

خطاهای انسانی را به حداقل می‌رساند.

فرایند تسویه حساب‌ها را سرعت می‌بخشد.

گزارش‌های دقیق از گردش مالی ارائه می‌دهد.

 • خرید نرم‌افزار مالی بازرگانی

خرید نرم‌افزار مالی بازرگانی به موارد زیر منجر می‌شود:

عملیات حسابداری و انبارداری را به طور کامل خودکار می‌کند.

مدیریت فاکتورها، سفارشات و موجودی کالا را آسان می‌کند.

در تصمیم‌گیری‌های درست مالی کمک می‌کند.

سودآوری کسب و کارتان را افزایش می‌دهد.

 • خرید اتوماسیون اداری

خرید اتوماسیون اداری در موارد زیر کاربرد دارد:

جریان گردش کار را بهبود می‌بخشد.

ارتباطات داخلی را آسان‌تر می‌کند.

مدیریت اسناد و مدارک را بهینه می‌کند.

در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند.

با سرمایه‌گذاری در این نرم‌افزارها می‌توانید کارایی و راندمان کسب و کارتان را به طور چشمگیری ارتقا دهید.

سخن پایانی

گروه‌بندی مشاغل مالیاتی در سال 1403، فصل جدیدی در نظام مالیاتی کشور گشوده است. این نظام با هدف ایجاد عدالت مالیاتی، کاهش فرار مالیاتی و حمایت از کسب و کارهای کوچک طراحی شده و گامی مهم به‌منظور توسعه اقتصادی کشور به شمار می‌رود.

در گروه‌بندی مشاغل مالیاتی، آن‌ها براساس شاخص‌های شفاف و کارآمد، به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند. هر گروه، تکالیف و تعهدات مالیاتی خاص خود را دارد و از این‌رو، شاهد عدالتی فراگیرتر در نظام مالیاتی خواهیم بود. امید است با اجرای این طرح، شاهد رونق کسب و کارها، افزایش درآمدهای مالیاتی و درنهایت، رشد و توسعه اقتصادی کشور باشیم. مودیان محترم می‌توانند با مراجعه به پورتال سازمان امور مالیاتی کشور یا با استفاده از خدمات مشاوران مالیاتی، از گروه‌بندی مشاغل مالیاتی خود آگاه شوند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید