کاربرد کامپیوتر تولیدکننده نرم افزار مالی - اداری

سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

سامانه مودیان مالیاتی سامانه ای است که با هدف جمع اوری و یکپارچه سازی اطلاعات مربوط به مودیان مالیاتی راه اندازی شده است. این سامانه به ادرس اینترنتی tp.tax.gov.ir امکان ورود به ان برای مودیان مالیاتی مشمول را فراهم می کند ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی طبق قانون از وظایف صاحبان مشاغل اعلام شده است. این سامانه تحت مدیریت سازمان امور مالیاتی کشور با هدف جلوگیری از فرار مالیاتی فعالیت می کند. طبق قانون مصوب ابان 1398 هر فرد مشمول مالیات موظف است برای ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی اقدام کند. در این سامانه به هر مودی مالیاتی یک کارپوشه اختصاص داده می شود. این کارپوشه راه ارتباطی مودیان با سازمان امور مالیاتی است. مشمولین باید صورتحساب های الکترونیکی خود را در موعدهای مشخص ارسال نمایند. همه ی اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به ارسال صورتحساب الکترونیکی هستند. عدم ثبت نام و عدم ارسال صورتحساب ها به این سامانه منجر به جریمه ی حداقل 10 درصد از فروش خواهد شد.

نحوه استخراج کلید عمومی از توکن امضای دیجیتال

ابتدا نرم افزار open ssl  را دانلود نموده و سپس فایل دانلود شده را در درایو c سیستم خود نصب می نماییم. نرم افزار دسترسی به توکن را باز کرده و لاگین نمایید. جهت لاگین لازم است که رمز توکن را وارد کنید. پس از لاگین گواهی داخل توکن را انتخاب کرده و روی ان کلیک نمایید. در فایل باز شده روی گزینه ی copy tp file کلیک کرده و گزینه ی Base-64 encoded x.59(.CER) را انتخاب کرده و به مرحله ی بعد بروید. در این مرحله ی روی گزینه ی Browse کلیک کرده و به مسیر نصب برنامه ی openssl بروید در این قسمت اسم فایل را تایپ نموده و روی گزینه ی save کلیک کنید. مراحل بعدی را با تنظیمات پیش فرض ادامه داده و گواهی را ذخیره نمایید. سپس به ادرسی که گواهی در ان ذخیره شده رفته و در این قسمت عبارت cmd را تایپ کرده و دکمه ی Enter را بزنید. سپس در پنجره ی باز شده و در این دستور openssl x509 –pubkey –noout –in mystamp.cer> pubkey.txtCMD و دکمه ی Enter  را بزنید. پس از ان یک فایل با نام pubkey.txt در این مسیر ایجاد می گردد سپس این فایل را در کارپوشه مودیان مالیاتی بارگذاری نمایید.

راهنمای بارگذاری کلید عمومی در سامانه مودیان

برای دریافت شماره ی یکتا ابتدا وارد درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی شوید. بعد از ورود  منوی کارپوشه را انتخاب کرده و روی ورود به کارپوشه کلیک می کنیم. سپس روی گزینه ی ورود به پرونده کلیک کرده و گزینه ی عضویت را انتخاب می کنیم. در مرحله ی بعد باید گزینه ی شناسه های یکتا حافظه مالیاتی کلیک کرده و گزینه ی دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی را انتخاب کرده و سپس باید از میان گزینه های موجود گزینه ی توسط مودی را انتخاب کرده و با زدن ایتم بعدی به صفحه ی جدید برویم. در مرحله ی بعد باید کلید عمومی خود را که قبلا تهیه کرده ایم در مسیر مربوطه بارگذاری نماییم. با رفتن به مرحله ی بعد کدپستی خود را انتخاب نموده و به مرحله ی بعد می رویم و برای پر کرده مشخصات حافظه مالیاتی و یا مشخصات پایانه های فروشگاهی به صفحه ی بعدی رجوع می کنیم . بعد از پر کردن ایتم های مربوطه می توانیم در مراحل پایانی با چک کردن مشخصات خود و با زدن دکمه ی اتمام شناسه ی یکتا خود را دریافت کنیم.

سامانه مودیان 

سامانه مودیان مالیاتی با عنوان tp.tax.gov.ir، برای اولین بار در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مورد ذکر واقع شده است. این قانون در سال ۱۳۹۸ تصویب شده است، اما تا سال ۱۴۰۱ سامانه مستقلی به نام سامانه مودیان مالیاتی راه‌اندازی نشده بود. طبق اظهارات وزیر اقتصاد، قرار است که این سامانه در آخرین ماه سال جاری فعال شده و به عموم معرفی شود. بند پ ماده ۱ قانون مربوط به تعریف سامانه مودیان مالیاتی به شرح زیر است:

“سامانه‌ای تحت مدیریت سازمان که به هر مودی، کارپوشه ویژه‌ای اختصاص می‌یابد و تبادل اطلاعات میان مودیان و سازمان به صورت منحصراً از طریق این کارپوشه صورت می‌گیرد. مودیان می‌توانند با استفاده از هر نوع سخت‌افزار یا نرم‌افزار متصل به حافظه مالیاتی، اعم از رایانه شخصی، پایانه فروشگاهی، سامانه‌های ابری یا هر وسیله دیگر، به سامانه مودیان متصل شوند. مرجع نهایی ثبت، صدور و استعلام صورتحساب الکترونیکی، سامانه مودیان است.”

طبق قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مودیان مالیاتی پس از ورود و ثبت‌نام در سامانه، دو وظیفه اصلی دارند:

۱. صدور صورتحساب الکترونیکی: مودیان مالیاتی مشمول می‌توانند صورتحساب‌های خود را به صورت الکترونیکی از طریق سامانه مودیان ارسال کرده و نیازی به ارسال فیش‌های فصلی از طریق سامانه معاملات فصلی ندارند.

۲. اتصال پایانه‌های فروشگاهی: خرده‌فروشان و واحدهای صنفی مستقیماً مرتبط با مصرف‌کنندگان نهایی موظفند پایانه‌های فروشگاهی خود را در سامانه مودیان مالیاتی ثبت و متصل کنند.

با این توضیحات، سامانه مودیان مالیاتی tp.tax.gov.ir فرصتی است که به مودیان مالیاتی این امکان را می‌دهد تا ثبت‌نام، بررسی و ارسال صورتحساب الکترونیکی و اتصال پایانه‌های فروشگاهی خود را به سامانه انجام دهند.

کارپوشه مودیان چیست؟

کارپوشه مودیان یک نقطه ارتباطی مهم است که به مودیان اجازه می‌دهد با سازمان امور مالیاتی در مورد اطلاعات مالیاتی و مالی خود ارتباط برقرار کنند. این سیستم به مودیان این امکان را می‌دهد که اطلاعات مربوط به مالیات و موارد مالی خود را مشاهده کرده و درخواست‌های مرتبط با فرآیندهای مالیاتی خود را به سازمان ارسال کنند. کارپوشه مودیان بستری است که اطلاعات ثبت شده توسط مودیان در سامانه مودیان را نشان می‌دهد و برای سازمان امور مالیاتی نشان می‌دهد که آن واحد تجاری یا سازمان شرایط لازم برای دریافت مالیات و ارزش افزوده از خریداران را دارد یا ندارد. این کارپوشه همچنین به مودیان این امکان را می‌دهد که صورتحساب‌های خود را در جریان مبادلات تجاری مشاهده و تأیید نمایند.

در صورتی که یک مودی شرایط دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده از خریداران را از دست بدهد، سازمان امور مالیاتی موظف است که کارپوشه این مودی را در سامانه مودیان غیرفعال کند. همچنین بانک مرکزی نیز موظف است به محض غیرفعال شدن کارپوشه، تمام پایانه‌های فروشگاهی مرتبط با آن را غیرفعال کند. این اقدامات به منظور حفظ دقت و صحت اطلاعات مالیاتی و مالی مودیان صورت می‌گیرد.

چرا باید در سامانه مودیان ثبت نام کنیم؟

سامانه مودیان تحت نظارت سازمان امور مالیاتی کشور تأسیس شده تا از فرار مالیاتی جلوگیری کند و نهادینه‌سازی رویکردی غیرممیز در این زمینه را فراهم سازد. قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مصوب آبان ۱۳۹۸، وظیفه هر شخص مشمول مالیات را برای ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی و دریافت یک شناسه یکتا مالیاتی اعلام می‌کند. در این سامانه، به هر مودی مالیاتی یک کارپوشه اختصاص می‌یابد که به عنوان رابطه‌ای بین مودیان و سازمان امور مالیاتی عمل می‌کند.

مشمولین ملزم به ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی خود به سامانه مودیان، مطابق با فراخوان‌های قانون تسهیل تکالیف مودیان در زمان‌های معین هستند. همه اشخاص حقیقی و حقوقی موظفند صورت‌حساب‌های الکترونیکی خود را ارسال کنند. عدم ثبت نام در سامانه مودیان، عدم استفاده از پایانه‌های فروشگاهی و سایر تخلفات مشخص شده در قانون، موجب جریمه‌ای معادل ۱۰% از فروش یا بیست میلیون ریال (هرکدام که بیشتر باشد) می‌شود.

علاوه بر جرایم مذکور، عواقبی چون محرومیت از معافیت‌های مالیاتی، نرخ صفر و مزایای قانون مالیات مستقیم نیز برای مودیان در نظر گرفته شده است.

یکی از جرایم مهم دیگر، عدم اعلام حساب یا حساب‌های بانکی واحد اقتصادی به سازمان است که مجازاتی معادل ۱۰% از فروش یا بیست میلیون ریال (هرکدام که بیشتر باشد) را به همراه دارد. همچنین، محرومیت از معافیت‌ها و نرخ صفر و مزایای مالیاتی موضوع قانون مالیات مستقیم در همان سال مالی نیز جزء این مجازات است.

نرم‌افزار حسابداری بازرگانی با ثبت و مدیریت دقیق تراکنش‌ها و اسناد مالی، امکان ارائه گزارشات مالی شفاف و سازگار با الزامات سامانه مودیان مالیاتی را فراهم می‌کند و به این ترتیب، از بروز مشکلات مالیاتی جلوگیری می‌کند.

شناسه یکتای حافظه مالیاتی

منظور از شناسه یکتای حافظه مالیاتی، یک کد منحصر به فرد به طول ۶ کاراکتر است که به هر حافظه مالیاتی در سطح کشور اختصاص می‌یابد. این کد از سوی سازمان امور مالیاتی برای مودیان که عضو سامانه مودیان شده‌اند و مشخصات‌شان تایید شده، ارسال می‌شود. بدون این شناسه، امکان صدور صورتحساب برای آن مودی وجود ندارد. این یکتا شناخته شدن توسط سازمان مالیاتی ضروری است تا مودیان بتوانند از امکانات مالیاتی مورد نیازشان استفاده کنند.

حافظه مالیاتی

حافظه مالیاتی به عنوان یک وسیله الکترونیکی برای ثبت اطلاعات مالیاتی و صدور صورتحساب‌های الکترونیکی استفاده می‌شود. حافظه مالیاتی می‌تواند به صورت سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشد و زیر نظر سازمان مالیاتی قرار می‌گیرد. هر حافظه مالیاتی دارای یک شناسه یکتا است که توسط سازمان مالیاتی اختصاص داده می‌شود و برای ارتباط با سامانه مودیان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صورتحساب الکترونیکی

الزام به عضویت در سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی برای همه محصولات و خدمات و همچنین تنظیم و ارسال اطلاعات به سازمان امور مالیاتی، بخشی از قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان است. در این قانون، صورتحساب الکترونیکی دارای یک شماره مالیاتی منحصر به فرد با طول ۲۲ کاراکتر است. این صورتحساب توسط پایانه‌های فروشگاهی صادر می‌شود و محتوای آن، در حافظه مالیاتی فروشنده ذخیره خواهد شد. مشخصات و اطلاعات مورد نیاز برای صورتحساب الکترونیکی، توسط سازمان تعیین و اعلام می‌شوند. در صورت استفاده از دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه پرداخت الکترونیکی به عنوان پایانه فروشگاهی، رسید یا گزارش الکترونیکی پرداخت خرید به عنوان صورتحساب الکترونیکی صادر می‌شود.

مراحل صدور صورتحساب الکترونیکی مالیاتی

موجب اطلاعیه شماره ۸ سازمان امور مالیاتی، فرآیند ثبت معاملات و صدور صورتحساب‌ها در سامانه مودیان را در ۹ مرحله می‌توان توصیف کرد:

۱. ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی از طریق سامانه.

۲. تهیه پایانه فروشگاهی معتبر جهت صدور صورتحساب و ایجاد اصلاحات مورد نیاز.

۳. اخذ گواهی امضای الکترونیکی از مراکز صدور گواهی الکترونیکی میانی فعال.

۴. دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی.

۵. پیکربندی و ثبت مشخصات در پایانه فروشگاهی بر اساس استانداردهای سازمان امور مالیاتی.

۶. دریافت فهرست شناسه کالا و خدمات تخصیص داده شده به همراه نرخ مشمولیت مالیات بر ارزش افزوده از سامانه دریافت شناسه کالا و خدمات به نشانی stuffid.tax.gov.ir.

۷. صدور صورتحساب الکترونیکی از طریق پایانه فروشگاهی بر اساس ضوابط سازمان.

۸. ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان.

مهلت برای تایید صورتحساب‌های صادر ‌شده

بنا به تبصره بند ب ماده ۵ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، خریداران می‌توانند در ۳۰ روز پس از صدور صورتحساب، تصمیم به پذیرش یا عدم پذیرش آن بگیرند. پس از انقضای این مهلت، صورتحساب الکترونیکی تایید شده در نظر گرفته می‌شود. برای معاملاتی که صورتحساب آن‌ها به صورت الکترونیکی صادر نمی‌شود و برای مودیانی که عضو سامانه مودیان نیستند یا فروشنده برای آن‌ها صورتحساب الکترونیکی صادر نکرده، سامانه مودیان باید طراحی شود. به این ترتیب، مؤدیان می‌توانند خریدهایی که فروشنده برای آن‌ها صورتحساب الکترونیکی صادر نکرده را به سازمان اطلاع دهند.

انواع صورتحساب الکترونیکی

صورتحساب الکترونیکی نوع اول

صورتحساب الکترونیکی نوع اول یا صورتحساب با اطلاعات کامل، توسط فعالان اقتصادی مثل شرکت‌ها، موسسات، صاحبان مشاغل و غیره صادر می‌شود. این صورتحساب‌ها شامل اطلاعاتی هستند که عبارتند از:

۱. نوع فروش: مانند بورس کالا، بورس انرژی، تدارکات الکترونیکی دولت، حق العمل کاری، پیمانکاری، داخلی، صادراتی و موارد مشابه.

۲. نوع خریدار: آیا مصرف‌کننده نهایی حقیقی است یا فعال اقتصادی.

۳. زمان و تاریخ صدور: شامل ساعت، دقیقه و ثانیه.

۴. اطلاعات هویتی: نام، نام خانوادگی یا نام شرکت، شماره اقتصادی، شناسه ملی یا کد فراگیر اتباع خارجی، نشانی کامل و پستی برای فروشنده و خریدار.

۵. مشخصات کالا یا خدمات: شناسه کالا یا خدمت، توضیحات کالا یا خدمت، واحد سنجش (مقدار یا تعداد).

۶. مبلغ: واحد (نرخ) و مبلغ کل، تخفیفات، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض و سایر هزینه‌ها.

۷. مقدار پرداخت: نقدی و نسیه (در صورت وجود).

صورتحساب نوع اول تنها صورتحسابی است که اعتبار مالیات بر ارزش افزوده پرداختی آن توسط خریدار قابل قبول است و همچنین خرید و هزینه‌های آن در حساب مالیاتی مودیان قابل قبول خواهد بود. همچنین، صورتحساب نوع اول دارای ۷ الگو مختلف است که برای انواع مختلف کسب و کارها و کالاها استفاده می‌شود. این الگوها عبارتند از:

۱. صورتحساب فروش کالا و خدمات

۲. صورتحساب فروش ارز که تنها توسط صرافی‌ها استفاده می‌شود

۳. صورتحساب طلا، جواهر و پلاتین

۴. صورتحساب قرارداد پیمانکاری

۵. قبوض خدماتی

۶. بلیط هواپیما

۷. صادرات

صورتحساب الکترونیکی نوع دوم

صورتحساب الکترونیکی نوع دوم تنها شامل اطلاعات فروشنده و جزئیات محصول یا خدمات موجود در معامله است. این نوع صورتحساب برای افرادی استفاده می‌شود که مشتریان‌شان افراد حقیقی یا واحدهای صنفی مصرف‌کننده نهایی هستند. بنابراین اعتبار ارزش افزوده این صورتحساب برای خریداران این نوع صورتحساب‌ها قابل قبول نیست. اطلاعات خریدار در این نوع صورتحساب ثبت نمی‌شود. بنابراین از آن به عنوان فاکتور خرید استفاده نمی‌شود و پذیرش خرید و پرداخت نقدی آن قابل قبول نیست.

صورتحساب الکترونیکی نوع دوم دارای دو الگو است:

۱. صورتحساب فروش کالا و خدمات

۲. صورتحساب طلا، جواهر و پلاتین

در این نوع صورتحساب، اطلاعات خریدار درج نخواهد شد و تنها اطلاعات فروشنده و جزئیات مربوط به کالا یا خدمات مورد فروش را شامل می‌شود.

صورتحساب الکترونیکی نوع سوم

صورتحساب نوع سوم معادل با رسیدهای پرداخت وجه از دستگاه‌های کارتخوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی است. این صورتحساب متناسب با مقررات اعلام شده توسط سازمان امور مالیاتی به عنوان پایانه فروشگاهی معتبر استفاده می‌شود. در این نوع صورتحساب‌های الکترونیکی که برای معاملات نقدی و با مصرف کننده نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، فقط اطلاعات زیر درج می‌شود:

– مبلغ پرداختی

– شماره سوئیچ پرداخت

– شماره پذیرنده فروشگاهی

– شماره پایانه

– شماره پیگیری

– تاریخ و زمان پرداخت

– حداقل مشخصات فروشنده

این نوع صورتحساب‌ها فاقد اعتبار مالیاتی برای خریدار هستند و مانند صورتحساب‌های نوع دوم، به عنوان نقدی تلقی می‌شوند و امکان تسویه آن‌ها به صورت نسیه وجود ندارد.

·       صورتحساب الکترونیکی اصلی

صورتحساب الکترونیکی اصلی، همان صورتحسابی است که هر بار با انجام هر معامله صادر و به سامانه مودیان ارسال می‌شود. این نوع صورتحساب به عنوان صورتحساب اصلی فروش شناخته می‌شود.

·       صورتحساب الکترونیکی اصلاحی

صورتحساب الکترونیکی اصلاحی برای اصلاح اطلاعاتی در صورتحساب اصلی صادر می‌شود، مگر اطلاعاتی که مرتبط با خریدار باشد. این اصلاحات می‌تواند شامل شماره اقتصادی، شناسه ملی، شناسه فراگیر اتباع غیرایرانی یا اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات باشد. صادرکننده صورتحساب الکترونیکی باید یک صورتحساب اصلاحی جدید با شماره منحصر به فرد مالیاتی مرجع، بر اساس آخرین سریال صورتحساب الکترونیکی موجود صادر کرده و به سامانه مودیان ارسال کند. پس از تأیید خریدار، صورتحساب الکترونیکی مرجع ابطال می‌شود و دیگر قابل استفاده مجدد به عنوان صورتحساب الکترونیکی مرجع نیست.

·       صورتحساب الکترونیکی ابطالی

اگر پس از صدور صورتحساب اصلی یا صورتحساب الکترونیکی اصلاحی، اطلاعات اصلی مرتبط با خریدار از جمله شماره اقتصادی یا شناسه کالا/خدمت و تاریخ صدور صورتحساب تغییر کند و با ارائه مدارک و اسنادی اثبات شود که معامله انجام نشده، فروشنده موظف است صورتحساب الکترونیکی ابطالی حاوی شماره منحصر به فرد مالیاتی صورتحساب الکترونیکی مرجع را صادر کرده و به سامانه مودیان ارسال کند. در نتیجه، صورتحساب الکترونیکی مرجع در سامانه مودیان ابطال محسوب می‌شود و پس از ابطال، امکان صدور صورتحساب الکترونیکی اصلاحی برای آن صورتحساب وجود ندارد. ابطال صورتحساب الکترونیکی بر اساس عدم استفاده از آن در معاملات تجاری و پرونده‌های مالیاتی اعمال می‌شود.

·       صورتحساب الکترونیکی برگشت از فروش

در صورت بازگشت قسمتی از موضوع معامله پس از صدور صورتحساب الکترونیکی، فروشنده ملزم است صورتحساب الکترونیکی برگشتی را صادر کرده و به سامانه مودیان ارسال نماید. این اقدام برای صورتحساب‌های الکترونیکی اصلی و اصلاحی نیز ممکن است، به‌طوری‌که می‌توان صورتحساب الکترونیکی برگشت از فروش را صادر کرد.

·       صورتحساب شمس (صورتحساب غیر الکترونیکی)

صورتحساب شمس، یک سند کاغذی و معتبر با شناسه ۲۲ رقمی از سازمان امور مالیاتی است که در شرایط خاصی مانند حوادث طبیعی یا مشکلات فنی سیستمی (مثل سیل، حریق، زلزله و …) که امکان صدور صورتحساب الکترونیکی نیست، به کار می‌رود.

برای صدور صورتحساب شمس، شماره ۲۲ رقمی مربوطه توسط سازمان امور مالیاتی از طریق کارپوشه به مودی داده می‌شود و مودی در مواقع اورژانس یا مشکلات فنی از این نوع صورتحساب برای ثبت معاملات استفاده می‌کند.

راهنمای دریافت شناسه کالا و خدمات در سامانه مودیان

در سامانه مودیان هر کالا دارای شناسه مخصوص به خود می باشد که با کمک این شناسه ها همواره در نرم‌افزار های حسابداری و مالیاتی ثبت می گردد، راهنمای دریافت شناسه کالا و خدمات در سامانه مودیان به صورت کاملا تخصصی مراحل ثبت نام و دریافت شناسه و خدمت را در اختیار شما می گذارد تا بتوانید به راحتی در این سامانه فعالیت کنید.

شناسه کالا و خدمات چیست و چگونه دریافت میشود؟

شناسه کالا یا خدمات که به آن، بارکد نیز می گویند، در واقع، شناسنامه کالا می باشد که هنگام ورود به کشور کالا باید این کد را دریافت نماید تا بتواند اجازه ورود پیدا کند، وجود این بارکد بر روی کالاها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و نحوه دریافت آن به گونه ای است که باید به سامانه مودیان مراجعه کرد و پس از ثبت دقیق کالا برای آن بارکد و شناسه دریافت نمود. برای در اختیار داشتن صورتحساب های دقیق کالاها می توان آنها را در این سامانه ثبت کرد و برای هر کدام شناسه ای جداگانه دریافت نمود.

شناسه کالا و خدمات توسط چه سازمانی تعیین میشود؟

متفاوت بودن شناسه کالاها باعث شده تا هر کدام توسط سازمانی مخصوص تعیین شناسه شوند، مثلا محصولات حیوانی یا همان دامپزشکی توسط سازمان IVCتعیین می شوند، سازمان GS1محصولات بین المللی را تعیین شناسه می کند، IMEI برای محصولاتی کاربرد دارد که دارای سیم‌کارت هستند مانند تلفن همراه و شناسه VIN تعیین کننده شناسه کالا و خدماتی مانند خودرو می باشد. هر سازمان محصولات مختص به خود را شناسه گذاری می کند.

نحوه دریافت شناسه کالا و خدمات

در این مرحله شما باید وارد سایت دریافت شناسه و خدمات شوید و مراحل را به صورت دقیق طی کنید، هنگام ورود به سایت شما می توانید به عنوان بازرگانی و صنف وارد شوید، پس از ثبت این مورد به مرحله ثبت کالا می‌رسید که باید به صورت دقیق کالا را ثبت کنید تا به شما شناسه کالا ارائه شود، برای محصولات وارداتی باید از قبل به مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات مراجعه کنید تا شناسه ای در اختیار شما بگذارند.

برای دانلود ویدیو اموزش ثبت نام سامانه مودیان کلیک کنید

نحوه اخذ/استعلام شناسه اختصاصی کالا

پس از ثبت در صورت نیاز شما می توانید با مراجعه به سایت پیگیری شناسه کالا به راحتی کد کالایی که دریافت کرده اید را در سامانه وارد کرده و آن را به صورت اختصاصی پیگیری کنید. سامانه مودیان از جمله سامانه های جامع و معتبری می باشد که می توانید با مراجعه به آن به راحتی استعلام شناسه اختصاصی کالای خود را دریافت نمایید، اخذ استعلام در این سامانه بسیار ساده و راحت می باشد و البته در هر زمانی هم امکان پذیر است.

سامانه مودیان

مودیانی که دارای صلاحیت تولید کننده/وارد کننده هستند

بازرگانان و صنف ها به عنوان مودیان دارای صلاحیت تولید کننده و وارد کننده هستند، البته تولید کنندگان بزرگ نیز می توانند در این صلاحیت بهره مند شوند زیرا آنها برای تولیدات خود نیاز به وارد کردن کالاهای مختلفی دارند. این مودیان ها با ثبت کالاها و دریافت کارپوشه اختصاصی با سامانه اصلی ارتباط برقرار می کنند.

نحوه ثبت شناسه کالا در صورتحساب برای کالاهای فاقد شناسه

نحوه ثبت شناسه کالا در صورتحساب برای کالاهای فاقد شناسه بدین صورت است که اگر کالایی هنگام ثبت، شناسه اختصاصی ندارد همواره می توانید از یک شناسه عمومی برای ثبت آن استفاده کنید، مسلما پس از ثبت یک شناسه عمومی برای کالا یک صورتحساب الکترونیکی در اختیار شما قرار می گیرد.

پشتیبانی و پاسخ به سوالات شناسه اختصاصی کالا

سامانه جامع تجارت با هدف همراهی با مودیان مالیاتی در استعلام و یا دریافت شناسه کالا به صورت اختصاصی، از طریق راه‌های ارتباطی مانند تماس تلفنی با شماره 124، ثبت و پیگیری مشکل ازطریق سامانه جامع، نامه نگاری با دفاتر تخصصی سامانه جامع، این سطح از پشتیبانی باعث شده تا افراد متناسب با شرایط خود نحوه پیگیری را انتخاب نمایند.

مراحل ثبت مشکل در خصوص شناسه اختصاصی کالا

مراحل ثبت مشکل در خصوص شناسه اختصاصی کالا بدین صورت است که ابتدا باید به سامانه جامع وارد شد، گزینه ثبت و پیگیری مشکل را انتخاب کرد، گزینه درخواست جدید را ثبت نمود، سپس گزینه شناسه کالا را انتخاب کرد، سپس شناخته اختصاصی را انتخاب نمود و در آخر هم گزینه درخواست صدور و تعیین شناسه اختصاصی در بخش موضوع را انتخاب کرد تا مشکل شما ثبت و پیگیری شود.

شناسه عمومی کالا چیست؟

در صورتی که مودیان نتوانند شناسه اختصاصی دریافت کنند همواره برای ثبت باید از شناسه عمومی استفاده کنند تا بتوانند صورتحساب الکترونیکی دریافت نمایند، انتخاب شناسه عمومی توسط سامانه جامع در اختیار مودیان قرار داده شده است تا بتوانند به راحتی کالای خود را ثبت کرده و شناسه عمومی دریافت نمایند.

روش دریافت یا استعلام شناسه عمومی کالا

مودیان می‌توانند به درگاه شناسه کالا و خدمات سازمان مالیاتی به آدرس stuffid.tax.gov.ir مراجعه نمایند و به آخرین فهرست شناسه های عمومی دسترسی پیدا کنند و استعلام بگیرند، برای دریافت استعلام شناسه عمومی کالا تنها باید به سامانه جامع مراجعه کرد تا بتوان به لیست کالاها دسترسی پیدا نمود.

پشتیبانی و پاسخ به سوالات شناسه عمومی کالا

در صورت مشکل در شناسه عمومی مودیان می توانند با مراجعه به سامانه جامع و ثبت مشکل، تماس با پشتیبانی مرکز ملی به راحتی پاسخ سوالات خود را به دست آورده و پشتیبانی های لازم را دریافت نمایند تا بتوانند مشکل شناسه عمومی خود را حل کنند.

مراحل ثبت مشکل در خصوص شناسه عمومی کالا

مراحل ثبت مشکل در خصوص شناسه عمومی کالا بسیار راحت است و تنها لازم است که شما به سامانه جامع مراجعه کرده و به ترتیب گزینه های ثبت و پیگیری مشکل، درخواست جدید، شناسه کالا، شناسه عمومی، درخواست صدور و تعیین شناسه عمومی را انتخاب کنید تا مشکل شما ثبت گردد.

نحوه اخذ/استعلام شناسه اختصاصی خدمات

مودیان مالیاتی برای دریافت شناسه خدمت می‌توانند به سامانه portal.gs1-ir.org مراجعه نمایند، با مراجعه به این سامانه جامع می توانید به راحتی اخذ استعلام شناسه اختصاصی خدمات را دریافت کنید.

روش دریافت یا استعلام شناسه عمومی خدمات

دریافت شناسه خدمات به صورت عمومی کاملا مشابه فرآیند اخذ شناسه اختصاصی خدمات و از طریق سامانه portal.gs1-ir.org انجام می‌شود. تنها تفاوت در این زمینه شخص متقاضی دریافت شناسه خدمات است.

پشتیبانی و پاسخ به سوالات شناسه خدمات

در خصوص سوالات شناسه خدمات همواره سازمان صنعت و معدن و تجارت امکان رسیدگی به مشکلات مودیان را فراهم کرده است، برای دریافت پشتیبانی و پاسخ به سوالات تنها کافی است با سامانه جامع و بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

آشنایی با سامانه مودیان

سامانه مودیان از جمله سامانه های مهم و کاربردی در کشور به شمار می رود که برای ثبت کالا و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد تا افراد کالای بدون شناسه وارد بازارها نکنند، مودیان همه در سامانه جامع باید ثبت نام کنند تا زیر نظر باشند و فعالیت آنها مورد بررسی قرار بگیرد.

بررسی سامانه مودیان

در بررسی این سامانه باید بگوییم که وجود آن از اهمیت زیادی برخوردار است و در این سامانه برای هر مودی، یک کارپوشه مخصوص قرار داده اند که این کارپوشه ها میان سازمان و مودیان در گردش است. مودیان قادرند به وسیله هر دستگاه که به آن حافظه مالیاتی وصل شده باشد به سامانه مودیان مراجعه کنند.

وظیفه مودیان در ابتدای ورود به سامانه مودیان

وظیفه مودیان در ابتدای ورود به سامانه مودیان همواره دریافت یک صورتحساب الکترونیکی می باشد، مودیان باید این صورتحساب را به صورت فصلی در اختیار سامانه مودیان قرار بدهند.

اشخاص موظف به ثبت نام در سایت مودیان

تمام شاغلین صنفی و غیر صنفی و اشخاص حقوقی عنوان شده در فصل های 4 و 5 قانون مالیاتی، مشمول ثبت نام در این سامانه می باشند. افراد حقیقی و افراد حقوقی هر دو دسته می توانند در این سامانه ثبت نام کنند و از خدمات آن بهره مند شوند.

بررسی فواید سایت مودیان

در بررسی فواید سایت مودیان متوجه شده ایم که فعالیت با این سایت بسیار ساده و آسان می باشد و شما هنگام ورود به سایت به خوبی راهنمایی می شوید تا مراحل مورد نظر خود را به صورت کامل طی کنید، این سایت بسیار دقیق است مثلا در صورت پرداخت نکردن به موقع مالیات ها همواره مشمول جریمه ازطرف سایت خواهید شد.

مشمولین قانون سامانه مودیان

تمام سازمان های حقیقی و حقوقی مشمولین قانون سامانه مودیان هستند که باید به صورت دقیق اطلاعات مربوطه خود را در سامانه وارد کنند، این گونه گروه ها باید در سامانه ثبت نام کنند تا مشمول جریمه نشوند.

فواید و مزایای سامانه مودیان چیست؟

در سامانه مودیان مالیاتی همواره فواید و مزایای زیادی نهفته است که از مهمترین آنها می توان به عملکرد درست و دقت بالای سامانه اشاره کرد، تمام افراد حقیقی و حقوقی موکد در سامانه به صورت کامل زیر نظر هستند و فعالیت آنها کنترل خواهد شد تا در صورت نپرداختن صورتحساب الکترونیکی خود مشمول جریمه سنگینی شوند.

عملکرد سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

عملکرد سامانه مودیان به گونه ای است که تمام مشاغل حقیقی و حقوقی می توانند در آن ثبت نام کنند و اظهارنامه های مالیاتی خود را در اختیار سامانه جامع قرار بدهند، عملکرد  دقیق این سامانه باعث شده تا جایگاه ویژه ای در جامعه پیدا کند.

نشانی اینترنتی سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

سامانه مودبان همواره با نشانی اینترنتی my.tax.gov.ir در دسترس تمام مشاغل و افراد حقیقی و حقوقی قرار گرفته است، دسترسی به این سایت یا همان نشانی اینترنتی بسیار ساده و راحت می باشد و در آن می توانید به تمام بخش ها با کد ملی و شناسه مخصوص خود دسترسی پیدا کنید.

سامانه مودیان مالیاتی

مزیت اصلی سامانه مودیان مالیاتی برای پایانه‌های فروشگاهی چیست؟

دامنه کاربرد پایانه فروشگاهی بسیار وسیع بوده و همه فعالان اقتصادی مشمول مالیات بر درآمد و مشمول مالیات بر ارزش افزوده که در بخش‌های تولید و توزیع کالا و خدمات اشتغال دارند را در بر می‌گیرد. وجود این سامانه مانع از فرار مالیاتی و پولشویی می شود.

چگونه وارد سامانه مودیان مالیاتی شویم؟

برای ورود به سامانه مودیان مالیاتی همواره شما باید وارد سامانه ملی و جامع این سامانه با مشخصات my.tax.gov.ir شوید تا بتوانید در صورت ثبت نام از قبل با شناسه خود وارد سایت شوید و در صورت نداشتن شناسه ثبت نام خود را به صورت دقیق و طی مراحل انجام بدهید. نحوه ورود به این سامانه بسیار ساده و راحت است و شما می توانید با کمک کد ملی و شناسه خود به آسانی وارد سامانه شده و فعالیت خود را انجام بدهید.

چگونه در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کنیم؟

پس از ورود به سایت گفته شده در قسمت پایین صفحه باید گزینه ثبت نام را انتخاب کنید، سپس صفحه ای باز می شود که در آن باید تمام اطلاعات مهم و ضروری خود را وارد کنید و سپس اطلاعات را ثبت نمایید تا توسط سیستم مورد بررسی قرار بگیرد و به شما شناسه ورودی داده شود تا به عنوان کاربر سامانه شناخته شوید.

آموزش کار با سامانه مودیان

در سال‌های اخیر، سازمان امور مالیاتی کشور سامانه‌های مختلفی را راه‌اندازی کرده که استفاده از آن‌ها به ثبت نام نیاز دارد. سامانه مودیان مالیاتی tp.tax.gov.ir نیز جزو این دسته است و همانطور که اشاره شد، مودیان مالیاتی برای استفاده از خدمات این سامانه باید ابتدا ثبت نام کنند. این اقدام از طرف مودیان مالیاتی ضروری است تا بتوانند از امکانات و خدمات سامانه مودیان بهره‌مند شوند و تعهدات مالیاتی خود را به‌درستی انجام دهند.

فرآیند ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی نسبت به ثبت نام در سایر سامانه‌های الکترونیک گام‌های بیشتری را دنبال می‌کند. این فرآیند شامل مراحل مختلفی است که باید به ترتیب طی شود. این گام‌ها عبارتند از:

۱. ثبت‌نام در نظام مالیاتی و تشکیل پرونده

– برای ثبت نام در سامانه مودیان، ابتدا باید در نظام مالیاتی ثبت نام کرده و پرونده مالیاتی خود را تشکیل دهید. این مرحله ممکن است قبلاً توسط شما انجام شده باشد.

۲. دریافت گواهی امضای الکترونیک

– باید به سایت www.gica.ir مراجعه کرده و مراحل درخواست صدور گواهی امضای الکترونیک را طی کنید. پس از احراز هویت و ثبت‌نام، باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و توکن امضای الکترونیک خود را دریافت کنید.

۳. دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی

– با استفاده از کلید عمومی سامانه مودیان که از توکن امضای الکترونیک استخراج شده، می‌توانید شناسه یکتای حافظه مالیاتی خود را در سامانه مودیان دریافت کنید.

۴. دریافت شناسه کالا و خدمات

– دریافت شناسه عمومی کالا و خدمات که سازمان امور مالیاتی به کالاها و خدمات اختصاص داده، از اهمیت بالایی برخوردار است. مطمئن شوید که کالاها و خدمات شما در لیست شناسه عمومی وجود دارند.

اگر این گام‌ها را به ترتیب طی کنید، می‌توانید صورت‌حساب‌های الکترونیکی خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنید. این گام مهم برای رعایت قوانین مالیاتی و انجام تکالیف مودیان است و باید انجام شود.

قانون جدید سامانه مودیان

استفاده از سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی که اولین بار در سال ۱۳۸۲ در قانون نظام صنفی مطرح شد، به مرور زمان در قوانین مختلف مورد بحث و توجه قرار گرفت. در نهایت در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸، قانون پایانه‌های فروشگاهی تصویب شد. این قانون جهت کاهش خطاها و وحدت رویه در صورت‌حساب‌های الکترونیکی صادره مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان یک حسابدار، کارفرما، مدیر عامل، یا صاحب کسب‌وکار یا حتی علاقمند به مقررات مالیاتی، آگاهی از این قوانین و اصلاحات آن‌ها ضروری است.

دکتر سید محمدهادی سبحانیان، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد که با همکاری تمام ارکان حاکمیت و فعالان اقتصادی، این قانون به منظور گسترش عدالت مالیاتی و بهره‌وری اقتصادی اجرایی خواهد شد.

این لایحه در مورد تسهیل تکالیف مؤدیان در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، در تاریخ ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱ تصویب شده بود. پس از بررسی‌های شورای نگهبان و اصلاحات مورد نیاز، این لایحه به تصویب نهایی رسید.

چه افرادی باید در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کنند؟

تمام صاحبان مشاغل صنفی و غیر صنفی و اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله مشمولانی هستند که باید در سامانه مودیان مالیاتی ثبت‌نام کنند و از خدمات ویژه این سامانه بهره مند شوند. اشخاص حقیقی و حقوقی در کنار ثبت نام باید تظاهرات مالیاتی خود را هم وارد سامانه کنند. شرکت های تجاری نیز از جمله مشاغلی هستند که در گروه افراد حقوقی قرار دارند و باید در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام نمایند تا بتوانند صورتحساب های الکترونیکی خود را برای سامانه مرکزی ارسال نمایند.

سامانه مودیان مالیاتی tp.tax.gov.ir برای ثبت نام و انجام تکالیف خود، دو گروه اصلی از مودیان مالیاتی را مشمول می‌کند. این دو گروه شامل:

۱. صاحبان مشاغل، صنفی و غیر صنفی: تمام اشخاص حقیقی که فعالیت مشاغلی را انجام می‌دهند، بدون توجه به نوع مشاغل‌شان باید در این سامانه ثبت نام کنند.

۲. اشخاص حقوقی: این گروه شامل شرکت‌های تجاری و اشخاص حقوقی غیرتجاری می‌شود که درآمدی از فعالیت‌های انتفاعی خود دارند.

این دو گروه از مودیان مالیاتی، علاوه بر ثبت نام در اظهارنامه مالیاتی، موظف به ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی tp.tax.gov.ir هستند و باید تکالیف مربوط به این سامانه را انجام دهند. این فرآیند فعال‌سازی کارت‌خوان به صورت آنلاین و از طریق درگاه ملی خدمات مالیات انجام می‌شود و نیازی به ارائه مدارک و پرداخت هزینه از سوی متقاضیان ندارد.

قانون مربوط به سامانه مودیان تعدادی جرایم جدی برای مودیانی که این قانون را رعایت نمی‌کنند، تعیین کرده تا اطمینان حاصل شود که این قوانین به درستی اجرا می‌شوند. اگر مودی مرتکب هر یک از این تخلفات شود، باید مبلغی معادل با ۱۰% از مبلغ فروش یا بیست میلیون ریال (هر کدام بیشتر باشد) به عنوان جریمه پرداخت کند:

۱. عدم عضویت در سامانه مودیان

۲. عدم استفاده از پایانه فروشگاهی

۳. عدم استفاده از حافظه مالیاتی

۴. استفاده از حافظه مالیاتی دیگران برای خود

۵. استفاده از حافظه مالیاتی خود برای دیگران

۶. عدم اعلام شماره‌حساب‌های بانکی واحد اقتصادی که گردش مالی را با آن انجام می‌دهد

این جریمه نه تنها موجب از دست دادن مزایای مالیاتی، نرخ صفر و معافیت‌های قانون مالیاتی می‌شود، بلکه به شدت خسارت‌های قابل جبرانی به مودیان مالیاتی وارد می‌کند.

علاوه بر این، برخی اقدامات دیگر نیز می‌توانند جرائمی را فراهم کنند. به عنوان مثال، اگر مودی صورتحساب چاپی را به خریدار تحویل ندهد یا آن را مخدوش کند، باید مبلغی معادل با دو درصد از فروش یا بیست میلیون ریال (هر کدام بیشتر باشد) به عنوان جریمه به سازمان امور مالیاتی پرداخت کند.

اعدادی که در این قانون ذکر شده، با توجه به تورم سالانه، هر سال توسط سازمان امور مالیاتی به‌روزرسانی می‌شوند. نشان داده شده است که سازمان امور مالیاتی نمی‌تواند ۵۰% از این جرایم را بخشوده و معافیت دهد، اما با توجه به تصویب قانون تسهیل تکالیف مودیان، اختیار بخشودگی ۱۰۰% این جرایم به سازمان امور مالیاتی واگذار شده است.

در آخر باید اشاره کرد که خرید اتوماسیون اداری به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با ساده‌سازی و بهینه‌سازی فرایندهای داخلی خود، به راحتی بتوانند الزامات سامانه مودیان مالیاتی را رعایت کرده و گزارشات مالیاتی دقیق و به موقع ارائه دهند.

سوالات متداول درباره سامانه مودیان

سوالاتی مانند سامانه مالیاتی مودیان چیست، نحوه ثبت نام در آن چگونه است، افراد مشمول ثبت نام چه کسانی هستند و بسیاری سوالات دیگر پرسیده شده است که ما به آنها پاسخ دادیم تا با آنها آشنا شوید و جواب سوالات خود را دریافت کنید. مسلما دریافت جواب هر کدام از سوالات می تواند به مودیان کمک شایانی کند تا زمان ثبت نام و ورود به سامانه و هنگام انجام سایر فعالیت ها دچار مشکلات نشوند و بتوانند به صورت کامل و دقیق از سامانه استفاده نمایند.برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان مجموعه کاربرد کامپیوتر در ارتباط باشید.

میتوانید از لینک های زیر نسبت به دانلود راهنما به صورت pdf اقدام نمایید :

دانلود فایل اول راهنما 

دانلود فایل دوم راهنما

دانلود فایل سوم راهنما

دانلود فایل چهارم راهنما

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید